Första Deaflympics Camp genomfört inför Winter Deaflympics 2027
Under helgen den 9–10 maj genomfördes det första av tre Deaflympics Camps inför Winter Deaflympics 2027 i Innsbruck–Seefeld. Lägret arrangerades i Stockholm, i Idrottens hus, och samordnades av Sveriges Deaflympiska Kommitté (SDK). Totalt närvarade 26 aktiva och 7 ledare från alpina landslaget och futsallandslaget samt representanter från SDK.

Det blev en intensiv helg med information från SDK, dels om själva uttagningsprocessen och strukturen, dels om allt praktiskt kring Deaflympics, såsom logi, resor och program i tävlingsorterna Innsbruck och Seefeld.
Därefter bjöds Antidoping Sverige in och berättade om hur antidopingarbetet ser ut globalt, vilka risker som finns med kosttillskott, vilka förödande konsekvenser ett positivt prov kan få samt genomförde en praktisk demonstration av hur en dopingkontroll går till. Otroligt nyttigt och mycket uppskattat av deltagarna, som fick värdefulla insikter.
Därefter följde en föreläsning från Berg Psykologi via RF Elitidrott. Fokus låg främst på hur de aktiva kan acceptera tankar och känslor som uppstår under träning och tävling, och hur dessa kan omvandlas till beteenden som stärker prestationen. Värdefulla metaforer och verktyg gavs till alla, som förhoppningsvis tar med sig detta vidare i sin idrottssatsning.
Utöver föreläsningarna genomfördes landslagens egna blockpass, där de bland annat hade träningar, fyspass och teoripass. Det alpina landslaget fick starkt stöd av Svenska Skidförbundets alpina fystränare, Mathias Moberg, som ledde dubbla intensiva fyspass. Det resulterade i både mycket mjölksyra och värdefulla övningar att ta med hem.
Futsallandslaget genomförde intensiva träningspass, något som var mycket välbehövligt. Varvat med fyspass innehöll programmet även teori och analys som en del av förberedelserna inför Deaflympics.
Sist men inte minst fanns möjligheten att umgås över landslagsgränserna i en härlig anda – något som kommer vara mycket värdefullt under Deaflympics, där en samlad svensk trupp representerar Sverige oavsett idrott.

SDK tackar alla för en mycket fin helg och ser redan fram emot nästa samling, som sker i oktober på Bosön.
Publicerad: 2026-05-11
Senast uppdaterad: 2026-05-11
Författare: Charlotte Fagerström
Bli en del av Winter Deaflympics 2027-resan
Om du är intresserad av att stötta våra idrottare, samarbeta eller ta kontakt för pressfrågor är du varmt välkommen att kontakta vår digitala kommunikatör, Charlotte Fagerström, via mejl charlotte.fagerstrom@dovidrott.se. Med ditt stöd kan vi tillsammans bidra till att göra Sveriges resa i Deaflympics ännu mer framgångsrik, tillgänglig och uppmärksammad!