Gilljam/Adolfsson och IK Hephata i topp när Boule-SM avgjordes i Borlänge
Den 28–30 augusti avgjordes Boule-SM i dubbel och trippel på Klotskallarna i Borlänge där Dövas Sportklubb Dalir stod som arrangör.

Full fart på tävlingsbanan när Boule-SM 2026 avgjordes på Klotskallarna i Borlänge. Foto: Alenka Horvat.
Gilljam och Adolfsson försvarade damdubbelguldet
I damdubbeln blev det återigen Catarina Gilljam och Helena Adolfsson från IK Hephata som klev högst upp på prispallen. Duon, som tog SM-guld tillsammans även 2025, visade att de hör hemma i toppen av svensk dövboule och kunde därmed försvara sitt guld från förra året. Silvret gick till Monica Andreasson och Susanne Jonsson från Almendalens BK, medan IK Hephatas Anna-Karin Scheutz och Inger Andersson tog bronset. För Anna-Karin Scheutz blev det ytterligare en SM-medalj efter att hon förra året vann trippel-SM tillsammans med Klas Möller och Pelle Stenqvist.
Damdubbel
1. Catarina Gilljam & Helena Adolfsson, IK Hephata
2. Monica Andreasson & Susanne Jonsson, Almendalens BK
3. Anna-Karin Scheutz & Inger Andersson, IK Hephata
DIK Falkenberg tog hem herrdubbeln
I herrdubbeln blev det DIK Falkenberg som tog guldet genom Martin Törnblom och Robert Hermansson. På andra plats kom Rune Ingvarsson och Harald Karlsson från IF Nerike. Bronset gick till hemmaföreningen DSK Dalir genom Stig Kjellberg och Thord Högberg. Kjellberg och Högberg känner väl till känslan av att stå på toppen. 2025 tog Dalirduon hem herrdubbelguldet och även i år lyckades de ta sig till prispallen, denna gång med ett brons.
Herrdubbel
1. Martin Törnblom & Robert Hermansson, DIK Falkenberg
2. Rune Ingvarsson & Harald Karlsson, IF Nerike
3. Stig Kjellberg & Thord Högberg, DSK Dalir
IK Hephata starkast i trippel
I trippel blev det återigen IK Hephata som tog en SM-medalj och den här gången blev det guld. Jan Ågren, Catarina Gilljam och Boris Lindberg spelade hem SM-guldet och såg till att Hephata fick ännu en titel under årets mästerskap. Silvret gick till arrangörsföreningen DSK Dalir genom Stig Kjellberg, Thord Högberg och Göran Bäckström. På tredje plats kom ytterligare ett Hephatalag bestående av Per Pilström, Helena Adolfsson och Jonas Åhrlin.
Trippel
1. Jan Ågren, Catarina Gilljam & Boris Lindberg, IK Hephata
2. Stig Kjellberg, Thord Högberg & Göran Bäckström, DSK Dalir
3. Per Pilström, Helena Adolfsson & Jonas Åhrlin, IK Hephata
Flera namn åter på prispallen
När man jämför årets mästerskap med 2025 är det tydligt att flera av spelarna fortsätter att hålla sig kvar i toppen. Helena Adolfsson sticker ut lite extra. Efter guldet i damdubbel 2025 och 2026 tog hon även silver i trippel 2025 och brons i trippel 2026. Även Catarina Gilljam fortsätter sin fina svit. Tillsammans med Adolfsson försvarade hon damdubbelguldet från 2025 och tog dessutom årets trippelguld tillsammans med Jan Ågren och Boris Lindberg.
På herrsidan tog Stig Kjellberg och Thord Högberg guld i herrdubbel 2025 och brons 2026. De tog dessutom silver i årets trippel tillsammans med Göran Bäckström.
Tack för en fin SM-helg!
Svenska Dövidrottsförbundet vill rikta ett stort tack till Dövas Sportklubb Dalir för arrangemanget och till alla spelare, ledare, funktionärer och övriga som bidrog till en lyckad SM-helg i Borlänge.
Stort grattis till alla svenska mästare och medaljörer!
Publicerad: 2026-08-31
Senast uppdaterad: 2026-08-31
Författare: Charlotte Fagerström