Gå till innehåll
Svenska
Dövidrottsförbundet
Svenska
Dövidrottsförbundet

Avtackning av Daniel Littorin - en central figur för herrlandslaget i futsal

Efter 9 år som huvudansvarig för herrlandslaget i futsal hos Svenska Dövidrottsförbundet har Daniel Littorin nu valt att lämna sitt uppdrag efter VM på grund av familjeskäl. Detta innebär att Svensk Dövfutsal nu tappat en betydelsefull person och förbundet vill nu tacka Littorin för hans stora insats och engagemang.

Under sina år vid rodret har Littorin haft huvudansvaret under sju internationella mästerskap: NBM 2016 i Riga, U18-VM 2017 i Bangkok, EM 2018 i Tammerfors, VM 2019 i Winterthur, EM 2022 i Montesilvano, VM 2023 i São Paulo och VM 2025 i Montesilvano.

Dessutom har han lett laget genom två EM-kvalturneringar i Wales 2017 och Göteborg 2021 (som genomfördes med strikta restriktioner under pandemin). Totalt har det blivit ett VM-silver, ett EM-brons samt ett U18-VM-silver under Littorins ledning. Han har varit en nyckelfigur i utvecklingen av det svenska futsallandslaget, både på och utanför planen. Littorin har inte bara varit ansvarig för att förbereda laget inför internationella mästerskap, utan även för att höja standarden på landslagets verksamhet och skapa en kultur av samarbete och ambition.

– Daniel har under samtliga år haft ett stort driv att vilja utveckla landslaget till högre nivåer med tydliga ambitioner och målsättningar. För Daniel fanns det inga begränsningar i vad landslaget kan uppnå, vilket vi nu ser resultatet av – herrlandslaget är nu en av världens främsta nationer. Detta är till stor del Daniels förtjänst!, säger förbundets sportkoordinator Frej Fredman.

När vi frågade Littorin om hans mest minnesvärda ögonblick med landslaget, lyfte han särskilt fram U18-VM i Bangkok 2017. Tillsammans med Ali Attar och Nabil Tebibel startade han upp ett U18-landslag med spelare som många aldrig tidigare deltagit i internationella mästerskap.

– Att se dem växa under och efter mästerskapet, där vi tog silver efter en snöplig förlängningsförlust mot Uzbekistan, är något jag är väldigt stolt över. Idag tillhör Aleksandar Skovin och Amadeus Lantz bland de bästa i världen. Jag anser att detta mästerskap var väldigt viktigt för herrlandslagets utveckling – det visade att vi kunde ta en internationell medalj. Hade vi inte åkt till Bangkok vet jag inte hur det hade sett ut idag, säger Littorin.

För A-landslaget framhåller Daniel EM i Montesilvano som det mest speciella mästerskapet under hans ledning. Han beskriver förberedelserna, lagsammanhållningen och arrangemanget som perfekta och menar att laget hade kapacitet att vinna hela turneringen.

Littorin betonar även den utveckling som skett i landslaget under hans tid som huvudansvarig. Konkurrensen om platser i truppen är nu hög, kraven på spelarna tydliga och futsal i Sverige har blivit ett attraktivt alternativ tack vare landslagets framgångar.

– Numera är konkurrensen om en plats i truppen hård, det ställs höga krav på spelarna och det är attraktivt att spela futsal i Sverige idag tack vare landslagets framgångar. Många internationella klubbar vill värva svenska spelare till sina mästerskap och DCL. Det är fantastiskt att se hur svenska spelare utvecklas och får internationell uppmärksamhet.

Littorin betonar även den utveckling som skett i landslaget under hans tid som huvudansvarig.

– När jag tog över landslaget var jag väldigt grön. Mitt första mästerskap, NBM i Riga, blev en katastrof med en förlust på 0–9 mot Norge. Ingen var sugen på att åka dit på grund av sin satsning på fotbollen, och jag fick jaga ihop ett brokigt lag. Jag lärde mig snabbt att allt inte är enkelt och att det krävs både övertalning och bra ledare runtomkring för att locka de bästa spelarna. Sedan dess har jag vuxit som människa, fått lära känna och möjligheten att jobba med många duktiga ledare, bland annat Ali Attar, Stefan Gündüz, Linda Eisersjö, Jonathan De La Fuente, Michel Basberber, Petrit Zhubi, Andres Moncada och Luciano Lorca, berättar Littorin.

Svenska Dövidrottsförbundet vill rikta ett stort tack till Daniel Littorin för hans engagemang, ledarskap och värdefulla insatser för futsallandslaget genom åren. Hans arbete har satt tydliga spår i både laget och svensk futsal, och hans arv kommer att leva vidare i de framgångar som väntar för herrlandslaget i futsal.

– Det har varit en ära att få följa spelarnas utveckling och se dem växa både som spelare och människor. Jag är stolt över allt vi har åstadkommit tillsammans och tacksam för alla fantastiska stunder vi har haft, säger Littorin som avslutning på sin tid som huvudansvarig.

Stort tack för dina värdefulla insatser, Daniel!

Publicerad: 2026-03-06

Senast uppdaterad: 2026-03-06

Författare: Charlotte Fagerström

Besöksadress
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Postadress
BOX 11016
100 61 Stockholm

Kontakta oss
info@dovidrott.se

Bankgiro 366-2277

Swish 123 355 40 52

Leveransadress för paket
Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm

Företagspaket och transporter till Idrottens Hus.