Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Här kan ni ladda ner resultat på PDF-filen.SM_resultat_2014

Herrar kval      
Placering Namn Klubb Resultat  
1 Fredric Flink Jönköpings DIK 1611  
2 Pierre Wilhelmsson IK Hephata 1591  
3 Anders Ellene Jönköpings DIK 1547  
4 Anton Elofsson IK Hephata 1537  
5 Ulf Andersson Jönköpings DIK 1488  
6 Emil Dahlström Jönköpings DIK 1475  
7 Szczepan Drapsa IK Hephata 1459  
8 Pierre Hjalmarsson Jönköpings DIK 1456  
9 Tommy Gustafsson IK Scania 1434  
10 Leif Sträng IK Surd 1430  
11 Kent Johansson IK Hephata 1430  
12 Anders Fagerberg Jönköpings DIK 1425  
13 Ulf Nilsson IK Hephata 1395  
14 Lennart Hilmersson IK Surd 1394  
15 Anders Nordell IK Hephata 1390  
16 Ronny Carlsson IK Scania 1375  
17 Bo Tufvesson IK Scania 1370  
18 Peter Johansson Falkenbergs DIK 1363  
19 Owe Persson Jönköpings DIK 1359  
20 Bengt Persson SK Dacke 1338    188  sista
21 Tom Rosén IK Scania 1338    158 sista
22 Lars-Göran Persson Trollhättans DIK 1319  
23 Thor-Ulf Ståhlberg IK Surd 1315  
24 Sebastian Åkesson Jönköpings DIK 1310  
25 Lars-Erik Carlsson Jönköpings DIK 1307  
26 Christer Lindsjö IK Surd 1304  
27 Anders Sundberg IK Scania 1292  
28 Roland Nyberg IK Surd 1267  
29 Kent Jäderberg IK Surd 1260  
30 Gunnar Augustsson IK Hephata 1259  
31 Daniel Nises IK Hephata 1236  
32 Sven-Åke Nilsson IK Scania 1234  
33 Albin Wase IK Hephata 1225  
34 Hans Bejvel SK Dacke 1216  
35 Ove Brodin IK Scania 1213  
36 Bo Åhlén IK Scania 1209  
37 Sverker Andersson SK Lundia 1180  
38 Bertil Bukowinski SK Dacke 1169  
39 Stefan Ekstrand IK Hephata 1159  
40 Allan Follin SK Lundia 1091  
41 Jonas Fridgren Jönköpings DIK 999  

 

Damer kval    
Placering Namn Klubb Resultat
1 Annelie Karlsson Jönköpings DIK 1414
2 Ann-Charlott Dahlberg IK Scania 1397
3 Inga Persson IK Scania 1375
4 Eva Ulfsparre Trollhättans DIK 1370
5 Irené Rydén IK Hephata 1317
6 Emma Sätterlund Trollhättans DIK 1301
7 Marita Sundell IK Hephata 1292
8 Lilliann Califf-Nilsson IK Scania 1289
9 Mari Eriksson Jönköpings DIK 1287
10 Anneli Örlegård IK Scania 1161
11 Mairi Shadabi IK Hephata 1114
12 Anna Andersson SK Lundia 1080
13 Jeanette Ellene Jönköpings DIK 1011
14 Majvor Wiss Jönköpings DIK 1007
15 Agneta Lindahl IK Hephata 1000
16 Anette Rundgren IK Surd 999
17 Siw-Iren Tollefsen IK Surd 996
18 Halina Tufvesson SK Lundia 962
19 Barbro Schmidt IK Hephata 943

 

2-manna herrar    
Placering Namn Klubb Resultat
1 Anton Elofsson, Pierre Wilhelmsson IK Hephata 3128
2 Fredric Flink, Ulf Andersson Jönköpings DIK 3099
3 Anders Fagerberg, Pierre Hjalmarsson Jönköpings DIK 2881
4 Anders Ellene, Lars-Erik Carlsson Jönköpings DIK 2854
5 Anders Nordell, Szczepan Drapsa IK Hephata 2849
6 Emil Dahlström, Owe Persson Jönköpings DIK 2834
7 Leif Sträng, Thor-Ulf Ståhlberg IK Surd 2745
8 Ronny Carlsson, Bo Tufvesson IK Scania 2745
9 Tommy Gustafsson, Anders Sundberg IK Scania 2726
10 Christer Lindsjö, Lennart Hilmersson IK Surd 2698
11 Kent Johansson, Gunnar Augustsson IK Hephata 2689
12 Daniel Nises, Ulf Nilsson IK Hephata 2631
13 Sven-Åke Nilsson, Tom Rosén IK Scania 2572
14 Bengt Persson, Hans Bejvel SK Dacke 2554
15 Roland Nyberg, Kent Jäderberg IK Surd 2527
16 Ove Brodin, Bo Åhlén IK Scania 2422
17 Stefan Ekstrand, Albin Wase IK Hephata 2384
18 Jonas Fridgren, Sebastian Åkesson Jönköpings DIK 2309
19 Sverker Andersson, Allan Follin SK Lundia 2271
       

 

4-manna herrar

   
Placering Namn Klubb Resultat
1 Anton, Pierre, Anders, Szczepan IK Hephata 5977
2 Fredric, Ulf, Emil, Owe Jönköpings DIK 5933
3 Anders E, Lars-Erik, Anders F, Pierre Jönköpings DIK 5735
4 Tommy, Anders, Ronny, Bo IK Scania 5471
5 Christer, Lennart, Leif, Thor-Ulf IK Surd 5452
6 Daniel, Ulf, Kent, Gunnar IK Hephata 5320
7 Ove, Bo, Sven-Åke, Tom IK Scania 4994
       
       

 

2-manna damer    
Placering Namn Klubb Resultat
1 Annelie Karlsson, Mari Eriksson Jönköpings DIK 2701
2 Ann-Charlott Dahlberg, Lilliann Califf-Nilsson IK Scania 2686
3 Eva Ulfsparre, Emma Sätterlund Trollhättans DIK 2671
4 Marita Sundell, Iréne Rydén IK Hephata 2609
5 Inga Persson, Anneli Örlegård IK Scania 2536
6 Mairi Shadabi, Agneta Lindahl IK Hephata 2114
7 Anna Andersson, Halina Tufvesson SK Lundia 2042
8 Majvor Wiss, Jeanette Ellene Jönköpings DIK 2018
9 Anette Rundgren, Siw-Iren Tollefsen IK Surd 1995
       

 

4-manna damer

   
Placering Namn Klubb Resultat
1 Ann-Charlott, Lilliann, Inga, Anneli IK Scania 5222
2 Marita, Iréne, Mairi, Agneta IK Hephata 4723
3 Annelie, Mari, Majvor, Jeanette Jönköpings DIK 4719

 

Oldboys        
Placering Namn Klubb Resultat  
1 Szczepan Drapsa IK Hephata 1459  
2 Tommy Gustafsson IK Scania 1434  
3 Leif Sträng IK Surd 1430   221 sista
4 Kent Johansson IK Hephata 1430   193 sista
5 Lennart Hilmersson IK Surd 1394  
6 Anders Nordell IK Hephata 1390  
7 Bo Tufvesson IK Scania 1370  
8 Bengt Persson SK Dacke 1338  
9 Tom Rosén IK Scania 1338  
10 Lars-Göran Persson Trollhättans DIK 1319  
11 Thor-Ulf Ståhlberg IK Surd 1315  
12 Lars-Erik Carlsson Jönköpings DIK 1307  
13 Christer Lindsjö IK Surd 1304  
14 Gunnar Augustsson IK Hephata 1259  
15 Sven-Åke Nilsson IK Scania 1234  
16 Hans Bejvel SK Dacke 1216  
17 Ove Brodin IK Scania 1213  
18 Sverker Andersson SK Lundia 1180  
19 Bertil Bukowinski Jönköpings DIK 1169  
20 Stefan Ekstrand IK Hephata 1159  
21 Allan Follin SK Lundia 1091  
         
Oldgirls        
Placering  Namn Klubb Resultat  
1 Anneli Karlsson Jönköpings DIK 1414  
2 Inga Persson IK Scania 1375  
3 Eva Ulfsparre IK Surd 1370  
4 Iréne Rydén IK Hephata 1317  
5 Lilliann Califf-Nilsson IK Scania 1289  
6 Mari Eriksson Jönköpings DIK 1287  
7 Anna Andersson SK Lundia 1080  
8 Agneta Lindahl IK Hephata 1000  
9 Halina Tufvesson SK Lundia 962  
10 Barbro Schmidt IK Hephata 943  
Herrar Top 20    
Placering Namn Klubb Resultat
1 Anton Elofsson IK Hephata 1633
2 Anders Ellene Jönköpings DIK 1622
3 Fredric Flink Jönköpings DIK 1617
4 Anders Nordell IK Hephata 1505
5 Szczepan Drapsa IK Hephata 1484
6 Emil Dahlström Jönköpings DIK 1451
7 Tommy Gustafsson IK Scania 1451
8 Peter Johansson Falkenbergs DIK 1422
9 Pierre Wilhelmsson IK Hephata 1420
10 Anders Fagerberg Jönköpings DIK 1411
11 Pierre Hjalmarsson Jönköpings DIK 1408
12 Ronny Carlsson IK Scania 1387
13 Kent Johansson IK Hephata 1378
14 Owe Persson Jönköpings DIK 1369
15 Ulf Andersson Jönköpings DIK 1353
16 Leif Sträng IK Surd 1340
17 Ulf Nilsson IK Hephata 1332
18 Lennart Hilmersson IK Surd 1319
19 Bo Tufvesson IK Scania 1284
20 Bengt Persson SK Dacke 1220
       
Semifinal    
  Namn Klubb Resultat
  Fredric Flink Jönköpings DIK 245
  Anders Ellene Jönköpings DIK 181
       
Final      
   Namn Klubb Resultat
  Anton Elofsson IK Hephata 215
  Fredric Flink Jönköpings DIK 170

 

Damer Top 12    
Placering Namn Klubb Resultat
1 Ann-Charlott Dahlberg IK Scania 1490
2 Lilliann Califf-Nilsson IK Scania 1399
3 Emma Sätterlund Trollhättans DIK 1368
4 Eva Ulfsparre Trollhättans DIK 1359
5 Annelie Karlsson Jönköpings DIK 1321
6 Mari Eriksson Jönköpings DIK 1314
7 Inga Persson IK Scania 1302
8 Iréne Rydén IK Hephata 1222
9 Mairi Shadabi IK Hephata 1221
10 Anneli Örlegård IK Scania 1195
11 Anna Andersson SK Lundia 1082
12 Marita Sundell IK Hephata Avbrutit
       
Semifinal    
  Namn Klubb Resultat
  Lilliann Califf-Nilsson IK Scania 184
  Emma Sätterlund Trollhättans DIK 160
       
Final      
   Namn Klubb Resultat
  Ann-Charlott Dahlberg IK Scania 206
  Lilliann Califf-Nilsson IK Scania 131
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:11 Skribent: Ulf Nilsson
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Dövidrottsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info