Den 24:e Sommar Deaflympics som har planerats att genomföras i Caxias do Sul, Brasilien, 5-21 December 2021. Spelen har flyttas fram till Maj 2022, på grund av den rådande pandemi meddelade ICSD i ett pressmeddelande i morse.
-
-
Skapad: 03 FEB 2021 10:33
Den svenska översättningen av pressmeddelandet lyder enligt nedan
Den 29 januari 2021 mottog organisationskommittén för Sommar Deaflympics 2021 ICSD-brevet gällande säkerhet och hälsa hos döva idrottare, lag, familjer, organisation, volontärer och åskådare från hela världen under COVID-19-pandemin.
ICSD föreslog att man skulle överväga att skjuta upp Sommar Deaflympics till 2022. Något som de förstått och accepterat vilket innebar ett beslut i att Deaflympics istället äger rum mellan den 1-15 maj 2022 i Caxias do Sul, Brasilien.
Beslutet att skjuta upp beror på begränsningarna orsakade av COVID-19-pandemin. Eftersom det skiljer en hel del gällande vaccinationerna från land till land, är bedömningen att det tar en längre tid att säkerställa immuniteten av världsbefolkningen. Det speglar behovet av att prioritera den mänskliga hälsa och ansträngningarna för att förhindra att detta virus fortsätter att spridas.
Idag har ICSD:s styrelse beslutat att Sommar Deaflympics 2021 i Brasilien måste skjutas fram till ett datum efter 2021 men inte senare än sommaren 2022 för att skydda idrottarnas hälsa, alla som är inblandade i Deaflympics och det internationella samfundet.
ICSD kommer att fortsätta att övervaka de officiella uppdateringarna av COVID-19 så att allas hälsa och säkerhet prioriteras högst. Vi tror att det är ett beslut som kommer att gynna de nationella organisationer och förberedelserna hos samtliga döva idrottare.
Vi hoppas att få se er alla till 2022!
Pressmeddelandet från ICSD kan hittas i helhet här: http://ciss.org/postponement-of-the-2021-summer-deaflympics