Hoppa till sidans innehåll

Årets idrottare


Priset utdelas till den idrottare vars samlade insatser under året meriterar denne till årets främsta idrottare. Mellan åren 2002-2010 delades priset ut till dam respektive herr. Förbundsstyrelsen beslöt av ekonomiska skäl upphöra med dövidrottsgalan och utdelning av priser efter år 2010. Vid 100-års jubileet i Stockholm 2013 uppvaktades EM- och VM medaljörerna (Golflandslaget, Basket damer, Bowling och Friidrott) från idrottsåren 2011 och 2012. Dövidrottsgalan arrangerades på nytt 2015, efter önskemål från dövidrottsklubbarna, med utdelning av årets idrottare 2013 och 2014.

År Namn Idrott
2016 U21 landslaget Fotboll
2015 Otto Kingstedt Friidrott
2014 Fredric Flink Bowling
2013 Anton Elofsson Bowling
2010 Jenny Johansson Bordtennis
2010 Anton Elofsson Bowling
2009 Anna Polivanchuk Simning
2009 Anton Elofsson Bowling
2008 Johanna Karmgård Basket
2008 Tommy Hammarström Cykel
2007 Anna Polivanchuk Simning
2007 Alexander Weinhagen Simning
2006 Anna Polivanchuk Simning
2006 Alexander Weinhagen Simning
2005 Alexandra Polivanchuk Simning
2005 Torbjörn Svenningsson Orientering
2004 Cecilia Ferm Basket
2004 Dan Wallgren Budo
2003 Katrin Svensson Friidrott
2003 Anders Nordell Bowling
2002 Maria Levin SK Dacke/Sportskytte
2002 Lars Petersson SK Dacke/Sportskytte
2001 Anders Nordell IK Hephata/Bowling
2000 Damlaget i basket SDI Basket
1999 Torbjörn Sveningsson Jönköpings DIK /skidor
1998 Sara K Andersson IK Virtus/simning
1997 Katrin Svensson Falkenberg DIF/Friisrott
1996 Lars Petersson SK Dacke/Skytte
1995 Lars Petersson SK Dacke/Skytte
1994 Cecilia Ferm IK Hephata/Basket
1993 Urban Johansson IF Nercia/Tennis
1992 Magnus Björnham IK Surd/ Simning
1991 Torbjörn Svenningsson Jönköpings DIK/Skidor
1990 Lena Slotts IF Nercia/Badminton
1990 Marie Karsson IF Nercia/Badminton
1989 Lars Petersson SK Dacke/Skytte
1988 Mikael Roos IF Nercia/Friidrott
1987 Lars Pettersson SK Dacke/Skytte
1986 Janne Ågren IK Hephata/Badminton
1985 Sara Neverland IK Surd/Simning
1984 Anders Jansson IK Hephata/Friidrott
1983 Vera Sträng IK Surd/ Bowling/Orientering
1982 Elsie Andersson IK Scania/Bowling
1981 Sven-Åke Norberg IK Virtus/Orientering/ Skidor/ Långdistanslöpning
1980 Knut Johansson IK Hephata/Orientering
1979 Peter Thuresson IK Virtus/Simning
1978 Bertil Franklin IK Scania/Marathon i Aten
1977 Anders Lundvall IK Hephata/Skytte
1976 Anders Lundvall IK Hephata/Skytte
1975 Madeiene Jansson IF Nercia/Simning
1974 Leif Sträng IK Surd/Handboll/alla kategorier
1973 Weiky Wänerskär IK Hephata/Handboll/Orientering
1972 AndersLundvall IK Hephata/Skytte
1971 Ragnar Lundquist Trollhättans DIK/Fotboll
1970 Eva Vimineus IF Nercia/Simning
1969 Firence Finyak IK Surd/Brottning
1968 Christer Lindsjö IK Scania/Simning
1967 Bo-Göran Henriksson IK Hephata/friidrott
1966 Evert Lundqvst DIF Viijan
1965 Bengt-Åke Blomqvist IK Surd/Friidrott
1964 Christer Lindsjö IK Scania/Simning
1963 Torsten Hallgren IF Auris/ Skidor
1962 Fritz Olofsson DIF Rask/Skidor
1961 A-M Malmström IK Hephata/Simning
1960    
1959    
1958 Inger Bohlin IK Virtus/ Simning
1957 Rune Nykvist IK Hephata/Skidor
1956 Ingemar Johnasson IK Surd
1955 Artur Jonsson IF Auris/Skidor
1954 Stig Hasselrot IK Hephata/Simning
1953 Vally Lindberg DIF Rask/Friidrott
1952 Ame Snitt Dalabygdens SK
1951 Stig Hasselrot IK Hephata/ Simning
1950 Knut Gardell IK Hephata/Friidrott
1949 Roy Svedberg IK Surd/Boxning
1948 Robert Öman IK Hephata/Friidrott
1947 Gustav Engström Örebro DIF/Friidrott
1946 Sven Carlsson DIF Viljan/ Simning
1940 Tage Engberg IK Surd/Friidrott
1939 Bertil Bååth IK Hephata/Friidrott
1938 K-G Åström IK Hephata/Friidrott
1937 Herald Gardell IK Hephata/Friidrott
Uppdaterad: 2017-10-18 10:35
Skribent: Förbundskansliet

SDI Ungdom

Tecken inom idrott







SDI:s 100 årshemsida

Postadress:
Svenska Dövidrottsförbundet
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Besöksadress:
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info