Hoppa till sidans innehåll

Godkänt Orientering-VM i Tjeckien

27 AUG 2019 20:41
Mellan 17-24 Augusti genomförde Orienterings VM i Olomouc, Tjeckien. Sverige åkte tyvärr hem utan medaljer men det var ett fullt godkänt mästerskap menar SDI Orientering huvudansvarig Henrik Eklund.
  • Skapad: 27 AUG 2019 20:41

Sverige har under en längre period mellan 70 till 00-talet varit en framstående nation inom orientering där medaljer tagits efter medaljer. Dessvärre har tillväxten inte riktigt gått som man hoppats och Orienteringen har tyvärr försvunnit från dövidrotten under en längre tids period innan Henrik Eklund under 2015 gjorde ett försök att väcka idrotten till liv igen. 

Nu har Sverige deltagit i ett VM där man till och med deltagit i stafettgrenarna som fanns på programmet, något som visar att utvecklingen gått åt rätt håll. Ett VM som genomfördes i Olomouc, Tjeckien - cirka tre timmars tågfärd från Prag och bara en timme från Slovakien respektive Polen. 

"Tjeckiska Dövidrottsförbundet har genomfört ett mycket bra VM där programmet, tävlingarna, boendet och mycket mer hållit hög nivå. Ett stort eloge till arrangörerna" säger SDI huvudansvarig Henrik Eklund

Tyvärr blev det inga medaljer för svensk del där vi var närmast i terrängstafetten när Sverige till slut hamnade på en fjärdeplacering efter att ha växlat in till tredjesträckan som tvåa, men både Tyskland och Tjeckien sprang förbi Sverige i den sista sträckan och Sverige fick snöpligt se bronsmedaljen missas med några ynka minuter. Det var ändå ett fullt godkänt VM menar Henrik som även gläds åt att stafetterna genomfördes. 

"Vi måste också komma ihåg att Sverige har en liten trupp på fyra orienterare där tre av dem deltagit i samtliga grenar medan Ryssland och Ukraina som förutom en vecka träningsläger har en mycket stor trupp och kan spetsa på grenarna." säger Henrik som även tillägger att både Petra och Jesper tyvärr inte kunnat komma i formtopp till VM på grund av skador och diverse orsaker

"Rihards debuterade internationellt, Agatha ryckte in i sista minuten för att Sverige skulle ha ett mixstafett-lag och Petra samt Jesper saknade formtopp. Så helheten var inte riktigt optimalt för våra orienterare, men de genomförde ändå mästerskapet med godkända resultat i ett mycket hett klimat där tempreraturen ofta låg runt 30 grader" fortsätter Henrik 

Förutom fjärdeplaceringen i terrängstafetten var Petra Eklunds niondeplacering i Sprint den bästa placering, trots att hon själv gjorde en liten bom som kostade henne dyrbara sekunder var hon bara 1 minuter 45 sekunder från bronset. Före henne hade hon bara Ukrainare, Ryssar och Litauer som är erkänt skickliga där några lever på orienteringen. 

"Vi tar med mycket från detta mästerskap till framtiden, bland annat att vi behöver vara bättre förberedda på att acklimatisera oss till klimatet och terrängen. Träningsläger och förberedelserna behöver vi genomföra på plats innan mästerskapets start för att kunna förbereda oss för de okända terrängen bättre. Vi kommer bli ännu bättre framöver på detta och mycket mer!" avslutar Henrik som samtidigt tackar sponsorn T-Meeting

 

Mer om detta kan ni läsa i nästa nummer av DövSport!  

 

RESULTAT ORIENTERINGS VM

 

Sprint D21

1. Melnyk Iana               UKR     C                                 13.52         
2. Naidionova Antonina       RUS     C                                 14.04   + 0.12
3. Fedosieieva Hanna         UKR     C                                 15.27   + 1.35
9. Eklund Petra              SWE     C                                 17.12   + 3.20
16. Boye Niemela Agatha      SWE     C                                 25.17   +11.25

Sprint H21

1. Asoian Nikita             RUS     C                                 15.44         
2. Fedoseienko Volodymyr     UKR     C                                 16.31   + 0.47
3. Nikolayenko Ruslan        UKR     C                                 16.39   + 0.55
17. Melin Jesper             SWE     C                                 22.54   + 7.10
21. Darzins Rihards          SWE     C                                 24.03   + 8.19

 

SPRINTSTAFETT

1. UKRAINA                                 53.54         
         UKR     Androsovich Hanna         13.27 ( 1)               
         UKR     Surenian Nver             13.30 ( 1)     
         UKR     Plakhotnik Dmytro         13.09 ( 2)     
         UKR     Melnyk Iana               13.48 ( 2)     

 2. LITAUEN                                59.47   + 5.53
         LTH     Atgalaine Adrija          13.57 ( 2)               
         LTH     Tumaitis Donatas          14.41 ( 2)     
         LTH     Volungevicius Mantas      15.33 ( 3)     
         LTH     Dirziute Gedvile          15.36 ( 3)     

 3. TJECKIEN                               66.47   +12.53
         CZE     Pangracova Anna           15.06 ( 4)               
         CZE     Semerad Jan               18.31 ( 4)     
         CZE     Prochazka Josef           16.11 ( 4)     
         CZE     Formankova Anna           16.59 ( 4)            

 DSQ SVERIGE                               DISKAD         
         SWE     Eklund Petra              17.34 ( 5)               
         SWE     Melin Jesper              17.58 ( 3)     
         SWE     Darzins Richard            DISK                    
         SWE     Boye Niemela Agatha       22.26 ( 5)               

 

Långdistans H21

1. Plakhotnik Dmytro         UKR     C                                66.49         
2. Smirnov Nikita            RUS     C                                70.57   + 4.08
3. Asoian Nikita             RUS     C                                74.16   + 7.27
12. Melin Jesper             SWE     C                                95.46   +28.57
19. Darzins Rihards          SWE     C                                126.00  +59.11

Långdistans D21

1. Fedosieieva Hanna         UKR     C                                 59.49         
2. Melnyk Iana               UKR     C                                 61.27   + 1.38
3. Naidionova Antonina       RUS     C                                 64.32   + 4.43
14. Eklund Petra             SWE     C                                126.33   +66.44

 

Medeldistans H21

1. Sadovnikov Ivan           RUS     C                                 35.50         
2. Asoian Nikita             RUS     C                                 36.19   + 0.29
3. Levin Dmytro              UKR     C                                 37.56   + 2.06
17. Melin Jesper             SWE     C                                 57.53   +22.03
20. Darzins Rihards          SWE     C                                 61.10   +25.20

 

Medeldistans D21 

1. Fedosieieva Hanna         UKR     C                                 33.34         
2. Naidionova Antonina       RUS     C                                 34.02   + 0.28
3. Melnyk Iana               UKR     C                                 37.07   + 3.33
10. Eklund Petra             SWE     C                                 59.41   +26.07

 

Terrängstafett

 1. UKRAINA                                              126.00   + 8.51
         UKR     Plakhotnik Dmytro         40.39 ( 1)               
         UKR     Sankin Oleksandr          41.18 ( 1)     81.57 ( 1)
         UKR     Levin Dmytro              44.03 ( 3)    126.00 ( 1)

 2. TJECKIEN                                             174.38   +57.29
         CZE     Semerad Jan               57.29 ( 4)               
         CZE     Prochazka Josef           54.07 ( 3)    111.36 ( 2)
         CZE     Bednarik Marek            63.02 ( 5)    174.38 ( 2)

 3. TYSKLAND                                             206.17   +89.08
         GER     Goepfert Thomas           77.28 ( 6)               
         GER     Margolin Michael          85.31 ( 8)    162.59 ( 7)
         GER     Roskop Sergei             43.18 ( 2)    206.17 ( 3)

 4. SVERIGE                                              208.23   +91.14
         SWE     Melin Jesper              57.18 ( 3)               
         SWE     Darzins Rihards           63.16 ( 5)    120.34 ( 4)
         SWE     Eklund Petra              87.49 ( 7)    208.23 ( 4)
Skribent: Frej Fredman
Epost: Adressen Gömd

 



Tecken inom idrott



 

 

 

Postadress:
Svenska Dövidrottsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info