Hoppa till sidans innehåll

FUTSAL: SM stundar i helgen

2018-02-05 11:54
I helgen är det dags för SM i futsal i Stockholm. 10 herrlag och 2 damlag är anmälda till årets mästerskap. Här hittar du spelplats och spelschema för helgen.
  • Uppdaterad: 2018-02-07 10:06

IK Hephata står som arrangörer för årets SM som spelas i Farstahallen utanför Stockholm, både lördag och söndag.
Här ser ni spelschemat och spelarlistorna. 

Förra årets svenska mästare var SK Lundia på herrsidan och IK Hephata på damsidan. Båda lagen spelade i helgen Deaf Champions League där de tog hem silver (IK Hephata) respektive brons (SK Lundia). Vilka blir det som tar hem mästerskapet detta år?

 
 Grupp A, herr  Grupp B, herr  Damer
 SK Lundia A  IK Hephata A  IK Hephata 
 IF Nerike  IK Surd A  IK Surd
 DF i Norrköping  DSK Dalir  
 IK Surd B  SK Lundia B  
 IK Hephata B  IK Hephata C  


Spelschema, lördag 10 februari (gruppspel)

Hall 1     Hall 4    
Tid Grupp Match Tid Grupp Match
 09.15 B IK Hephata C - IK Hephata A  09.15 A DF i Norrköping - SK Lundia
 10.00 B IK Surd A - SK Lundia B  10.00 A IK Surd B - IF Nerike
 10.45 B IK Hephata A - DSK Dalir  10.45 A SK Lundia A - IK Hephata B
 11.30  B SK Lundia B - IK Hephata C  11.30 A IF Nerike - DF i Norrköping
 12.15 Dam IK Hephata - IK Surd      
 13.00  A IF Nerike - SK Lundia A  13.00 B SK Lundia B - IK Hephata A
 13.45 A IK Hephata B - IK Surd B  13.45 B DSK Dalir - IK Surd A
 15.15 B IK Hephata A - IK Surd A  15.15 A SK Lundia A - IK Surd B
 16.00  B IK Hephata C - DSK Dalir  16.00 A DF i Norrköping - IK Hephata B
 16.45 Dam IK Surd - IK Hephata      
 17.30 A IK Surd B - DF i Norrköping  17.30 B IK Surd A - IK Hephata C
 18.15 A IF Nerike - IK Hephata B  18.15 B SK Lundia B - DSK Dalir


Spelschema, söndag 11 februari (slutspel)

Hall 1     Hall 4    
Tid Match Lag Tid Match Lag
 09.00  S1 *  A1 - B2  09.00   Plac. 9-10  A5 - B5
 10.00  S2  B1 - A2  10.15  Plac. 7-8  A4 - B4
 11.30   Dam  IK Hephata - IK Surd  11.30  Plac. 5-6   A3 - B3 
 12.45   Brons  Förlorare S1 - Förlorare S2      
 14.00  Final   Vinnare S1 - Vinnare S2       
 15.15     Prisutdelning      

S = Semifinal

Spelarlistor

 IK HEPHATA      
 Damer  Herr, A  Herr, B  Herr, C
 Jamaree N. Hansen  Erik Akervall  Peter Hegethorn  Patrik Willing
 Lydia Tebibel  Daniel Madebrink  Axel Lindblad  Terje K. Halvorsen
 Pauline Englund  Amadeus Lantz  Kaleb Lemmouh  Juel Blom
 Matilda Jansson  Elias Tebibel  Ismail Faarah  Johan Wallin
 Simona Stupane  Anton Lindberg Nyberg  Mehdi Hussein  Sasa Lukic
 Wilma Björck  Pa Ceesay  Abdulmalik Isakov  Bülent Yalcin
 Cecilia Björck  Oliver Rasinaho  Diyar Tümtürk  Belan Zengana
 Sofia Lindevall  Sajad Abdulazem  Abubakar Usparov  Simika Kojic
 Emmie Holmqvist  Miska Nenonen  Sid-Ali Ahmed  Sergio Pizarro
 Fatima Tebibel  Gustaf Lindahl  Grimh Abrahamsson  
 Alicja Swidwa  Tim Widmark  Maksim Bergmanis  
     Maksim Barazdin  
       
 IK SURD      
 Damer  Herr, A  Herr B  
 Mariam Abourazad   Igor Sapega  Ossie Kjeldman  
 Jana Mrazova  Adam Neverland  Narriel Gaduang  
 Ronja Javerud  Dertil Ramadanovic  Hans Nilsson  
 Nanette Slättman  Alexander Neverland  Ilir Gashi  
 Paulina Boksz  Aleksandar Skovin  Philip Sjöberg  
 Stella Ragnmar  Ali Attar  Ali Satter  
 Ann-Charlotte L. Sundqvist  Patrik Andersson  Rozh Najar  
 Malin Söderberg  Unisa Turay  Alexander Jensen  
 Ebba Fält    Ahmad Alamam  
 Kajsa Eliasson    Mergim Bajrami  
       
 SK LUNDIA      
 Herr, A  Herr, B    
 Önder Akbaba  Morteza Husseini    
 Jack Castelijns  Bledon Konjuvica    
 Nassor Salim  Murtadha Abdulwahab    
 Jabbar Faraj  Nikolaj O. Kirkegaard    
 Lukas Fabisik  Sebastian O. Kirkegaard    
 Victor J. Söderberg  Mounir Kahntonmi    
 Rekar Essa  Diyar Ameer Ahmed    
   Henrik Svensson    
   Nico Seyffart    
       
 DF I NORRKÖPING  DSK DALIR  IF NERIKE  
 Herr  Herr  Herr  
 Vasily Dolgov  Henrik Lehtonen  Christian Dyvik  
 Hugo Hellström  Niclas Björkstrand   Ludvig Norberg  
 Almir Kadmiu  David Eriksson   Stefan Franzén  
 Tommy Rangsjö  Samer Mehjazi   Benhur Fanus  
 Gesly Belcher  Shir Husseini   Edward Nyman  
 Samson Teclemariam  Zaid Khalaf   Gor Sargisyan  
 Maruf Mohammadi  Pasi Kosunen   Herman Said  
 Adam Larsson  Nawar Al-Basso   Jacob Genberg  
 Sebastian Capdevila  Walid Khafir   Kristijan Keric  
 Jesper Melin  Patrick Forss   Simon Lindén  
   Anders Domström   Vahid Sabotic  
   Alireza Mahmodi   Zakaria Abdiwali  
   Ziyad Tariq  Erik Israelsson  
   Piruz Shojadoost    
   Tomas Andersson    
   Isa Brabonjiqi    


Kom och se spelare från U18-laget som tog VM-silver i Thailand samt spelare från dam- och herrlagen som kvalificerade sig till EM i
Finland!

IK Hephata kommer att livesända matcherna (i hall 1) både lördag och söndag på sin facebooksida. Gå in och gilla IK Hephata på facebook redan nu, så missar du inte livesändningen!

 

Skribent: Therese Rollvén
Epost: Adressen Gömd


SDI Ungdom

Tecken inom idrott







SDI:s 100 årshemsida

Postadress:
Svenska Dövidrottsförbundet
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Besöksadress:
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info