Hoppa till sidans innehåll

Fakta om Deaflympics


Så minns vi Världsspelen genom tiderna.

De första världsspelen för döva började i Paris 1924 och då bildades Comité International des Sports des Sourds (internationella dövidrottsförbundet). Sen dess har det tävlats i olympiska spel både sommar- och vinter. 

Från 1924 framtill 2001 kallades tävlingen för Världsspelen. I Rom 2001 fick spelen olympisk status och då fick tävlingen även ett nytt namn, Deaflympics. 

Sverige deltog för första gången i Nürnberg 1931 där det blev åtta medaljer. 

    Guld Silver Brons
Paris 1924 (ingen svensk representation)      
Amsterdam 1928 (ingen svensk representation)      
Nürnberg 1931 4 4 0
London 1935 3 8 3
Stockholm  1939 13 12 6
Köpenhamn 1949 6 16 8
Bryssel 1953 5 8 8
Milano 1957 0 0 0
Helsingfors 1961 2 0 0
Washington 1965 0 0 3
Belgrad 1969 1 1 4
Malmö 1973 2 4 2
Bukarest 1977 4 2 1
Köln 1981 1 1 1
Los Angeles  1985 0 4 1
Christchurch 1989 5 2 1
Sofia  1993 2 2 6
Köpenhamn  1997 10 7 4
Rom 2001 1 5 5
Melbourne 2005 4 5 7
Tapie 2009 5 2 3
Sofia 2013 1 1 2


1931 Nürnberg
Överledning: Oscar Rydén, Per Venander, Edvard Levau
Fri idrott
Nils Rahmn, guld diskus, silver 1 500 m stafett
Wilhelm Westling guld spjut silver diskus
Karl Ljungberg silver1500 m stafett
Patrik Ek, silver 1 500 m stafett
Karl Wiberg silver 1 500 m stafett
Östen Eriksson silver 10 000 m
Aina Kjellin guld 100 m, kula


1935 London

Överledning: Oscar Rydén, Uno Fondelius
Fri idrott
Wilhelm Westling guld diskus. silver spjut
Nils Rahmn, brons kula, diskus
K-G Åström silver 4 x 100 m
Sven Pettersson silver 800 m , 4 x 400 m
Östen Parkvall silver 10 000 m
Bertil Franklinsson silver 4 x 400 m, brons 1 500 m
Eric Edman silver 400 m häck
Osvald Dahlgren silver 4x100, 4 x 400
Aina Kjellin guld längd, kula, silver höjd och 100 m.


1939 Stockholm

Överledning: Oscar Rydén, Uno Fondelius
Fotboll, silver
Gottfrid Edlund, Herbert Henriksson, Nils Larsson (Larnefeldt), Axel Petersson (Pärlsjö), Ragnar Fågelström, Gunnar Lindell, Sven Hansson, Sven Andersson, Rune Johansson, Allan Claesson, Josef Axelsson, Allan Byberg, tränare, Elis Kindahl, lagledare.
Fri idrott
Bertil Franklinsson silver 1 500 m
Bertil Bååth guld 400 m, 800 m, 4 x 400 m, 1 500 m stafett
Erik Edman, guld stav
Sven Pettersson guld 4 x 400 m, 1 500 m stafett, brons 400 m och 800 m
Karl-Erik Kull guld 4 x 400 m
Sven Rödin guld 4 x 100 m
Karl-Gustav Åström guld 100 m, 200 m, längd, 4 x 100 m, 1 500 m stafett, silver kula Hans Andersson (Gradeby) guld 4 x100 m
Tage Engberg guld 4 x 100 m, 1 500 m stafett, silver 100 m, 200 m, brons längd
Nils Berggren brons kula, diskus
Wilhelm Westling guld höjd diskus
Sture Erlandsson guld 10 000 m, silver 5 000 m
Margit Kängström silver 4 x 100 m
Anna Kjellin silver kula, 4 x 100 m
Svea Sandström guld längd, silver 100 m, 4 x 100 m
Lotten Nilsson silver 4 x 100 m
Simning
Olof Johansson silver 4x100 m fritt, brons 3 x 100 m, medley
Stig Hasselrot silver 4x100 m fritt, brons 3x100 m medley
John Hill silver 4x100 m fritt
Rune Pernow silver 4x100 m fritt, brons 3x100 m medley


1949 Köpenhamn

Överledning: Karl-Erik Karlsson, Christer Leljevahl, Osvald Dahlgren
Fri idrott
K-G Åström guld 4 x 100 m, 1 500 m stafett, silver tresteg, diskus, brons 200 m, kula Tage Engberg guld 4 x 100 m, 1500 m stafett
Gustav Engström guld 4 x 100 m 1500 m stafett, silver 200 m, 4 x 400, brons 400 m Simning
Rune Johansson guld 4 x100 m fritt 3 x 100 m medley, brons 100 m fritt
Stig Hasselrot guld 4 x 100 m fritt, brons 400 m fritt
Rune Pernow guld 4 x 100 m fritt, 3 x 100 m medley
Sven Carlsson guld 100 m rygg, 4 x 100 m fritt, silver 200 m bröst, 3 x 100 m medley
Ulla-Britt Olsson brons 100 m fritt
Skytte
Stig Jakobsson silver 200 m


1953 Bryssel

Överledning
Osvald Dahlgren
Ledare
Christer Leljevahl, fri idrott, Rune Pernow, simning, Percy Andersson, fotboll, Sven Hansson, fotboll och friidrott
Fri idrott
Bertil Bååth brons 4 x 400 m
Gustav Engström silver 400 m, 4 x 100 m, brons 4 x 400 m
Knut Gardell brons 1 500 m
Lennart Larsson silver 4 x 100 m brons,4 x 400 m
Mauritz Olsson silver 4 x 100 m, brons 4 x 400 m
K-G Åström guld längd, diskus, silver 4x100 m, brons tresteg, kula
Robert Öhman guld spjut
Wally Lindberg guld 100 m, längd, silver kula, brons diskus
Simning
Sven Carlsson brons 200 m bröst, 3 x100 m medley
Stig Hasselrot silver 1500 m, 4 x 100 m fritt, 3 x 100 m medley
Rune Johnsson silver 100 m fritt, 4 x 100 m fritt, 3 x 100 m medley
Rune Pernow silver 4 x 100 m fritt
Andreas Söderberg silver 4 x 100 m fritt


1957 Milano

Överledning: Osvald Dahlgren
Ledare
Sven Hansson, fri idrott, Bertil Franklinsson, simning, Percy Andersson, fotboll
Cykel
Lennart Sundström
Fri idrott
Gustav Engström, Rune Nykvist, Reinhold Johansson, Jan-Åke Ekholm, Leif Sträng, Acke Fransson, Stefan Fransson, Robert Sundell, Lars Sundström, Ingemar Johansson, Robert Öhman, Per Johansson
Simning
Stig Hasselrot, Sven Carlsson, Rune Johnson
Sverige fick inga medaljer


1961 Helsingfors

Överledning
Osvald Dahlgren
Ledare
Bertil Franklinsson, Sten Ulfsparre
Skytte
Stig Jakobsson, guld i lag 300 m armégevär
Alvar Gustavsson, guld i lag 300 m, silver 300 m armégevär
Arne Snitt, guld 300 m, guld i lag 300 m


1965 Washington

Överledning
Sten Ulfsparre
Ledare
Lennart Bjersing, Percy Andersson, Arne Lundquist
Fri idrott
Bengt¨-Åke Blomqvist brons 10 000 m
Simning
Christer Lindsjö, brons 200 m rygg
Skytte
Stig Jakobsson brons i lag 300 m armégevär
Anders Lundvall brons i lag 300 m armégevär
Arne Snitt brons i lag 300 m armégevär


1969 Belgrad

Överledning: Osvald Dahlgren, Percy Andersson, Arne Larsson
Ledare: Ingvar Nilsson, bordtennis, Stig Jakobsson, skytte, Bertil Franklinsson, simning och fri idrott, Sandor Finyak, brottning, Sven Hansson, handboll, Leif Kroon, fotboll, Arne Lundquist, fri idrott.
Brottning
Ference Finyak, brons grekisk-romersk, fri stil
Fri idrott
Bo-Göran Henriksson guld kula 15,83
Handboll, silver
Uldis Ozolins, Weiky Wänerskär, Lars Tannlund, Tord Lind, Lars-Åke Larsson, Ebbe Lundqvist, Einar Strandberg, Uno Svensson, Ove Åström, Leif Kroon, Yngve Gunnarsson, Hans Månsson.
Simning
Christer Lindsjö brons 100 m fritt, 400 m fritt 4.56,7

1973 Malmö
Överledning
Arne Larsson, Frans Husberg, Percy Andersson
Ledare
Björn Backteman, basket, Kjell Gunnå, basket, Ingvar Nilsson, bordtennis, Eje Larsson, bordtennis och tennis, Thyra Lindström, volleyboll, Kent Helmer, volleyboll, Bertil Franklinsson, fri idrott och simning, Alvar Gustavsson, skytte, Tore Mohem, skytte, Sven Andersson, handboll, Lars Norin, handboll, Karl-Fredrik Ulfsparre, fotboll, Sven Karmgård, fotboll.
Basket, herrar, brons
Gunnar Augustsson, Stefan Zetterman, Jan-Olov Ölund, Peter Masko, Sven-Erik Malmström, Lars Johansson, Anders Eriksson, Jan-Åke Danielsson, Per-.Anders Malmström, Thor Ulf Ståhlberg.
Brottning
Ference Finyak, silver grekisk-romersk
Fotboll, silver
Bengt Geijervall, Ragnar Åslund, Göran Johansson, Jan-Erik Söderberg, Göran Ohlsson, Ragnar Lundqvist, Jan Carlsson, Christer Englund, Sven-Olof Karmgård, Stefan Axelsson, Ingvar Ulfsparre, Lennart Hilmersson, Per Örneblad, Roland Califf, Göran Högberg, Arne Lundquist, Roland Lundström.
Fri idrott
Bo-Göran Henriksson, guld kula 16,85
Simning
Christer Lindsjö silver 100 m fritt 1.01,, brons 400 m 4.53,5
Övriga deltagare: Peter Svantesson, Stefan Hansson, Mats Jonsson, Eva Wimneus, Eva Norberg, Lis-Marie Lindbäck, Rita Andersson, Pia Jansson och Marie Engström.
Skytte
Anders Lundvall, guld luftgevär 3-mannalag 40 skott
Bertil Posslid, guld luftgevär 3-mannalag, silver luftgevär 40 skott
Stig Johansson, guld luftgevär 3-mannalag


1977 Bukarest

Överledning: Arne Larsson
Ledare
Eisten Carnegård, simning, Erland Jacobsson, simning, Percy Andersson, fri idrott och skytte,
Arne Larsson, fri idrott, Arne Lundquist, handboll, Lars-Åke Larsson, handboll, Henry Svensson, fotboll, Leif Kroon, fotboll, Per-Anders Malmström och Kjell Gunnå, basket.
Basket
silver, herrar:  Gunnar Augustsson, Anders Ericsson, Peter Masko, Kjell Gunnå, Sven-Erik Malmström, Stefan Zetterman, Knut Johansson, Hans Rimberg, Jan-Olof Ölund, Christian Boklund, Lars Johansson
Fri idrott
Bo-Göran Henriksson, guld kula 15,16
Handboll,brons: Kennert Widell, Rolf Nilsson, Ingemar Larsson, Tord Lind, Kent Sikh, Christy Kristensson, Ove Brodin, Uldis Ozolins, Ove Åström, Ola Jarnehag, Leif Sträng, Jan-Erik Söderberg, Lars-Åke Åkesson, Lars-Åke Larsson, Arne Lundquist.
Skytte
Anders Lundvall, guld luftgevär 10 m, korthåll 50 m, korthåll 3 x 40 skott, silver korthåll 50 m liggande.


1981 Köln

Överledning: Arne Larsson, överledare, Ingvald Berntsson, bitr överledare, Björn Malré, transportledare, Conny Bååth, transportledare, Björn Eklund, transportledare, Erland Jacobsson, pressinformatör.
Ledare
Leif Kroon och Leif Sträng, Lars-Åke Larsson, handboll, Jan Carlsson, Ragnar Lundqvist, Roland Califf, fotboll, Per-Anders Malmström, Sven-Erik Malmström, basket, Axel Skough, fri idrott, Arne Lundquist, fri idrott och simning, Ebbe Örlegård, simning,Percy Andersson, skytte, Ingvald Berntsson, skytte.
Fri idrott
Bo-Göran Henriksson guld kula 15,15
Skytte
Anders Lundvall silver korthåll 50 m 60 skott liggande, brons korthåll 3x40 skott


1985 Los Angeles

Överledning: Lennart Edwall, överledare, Arne Larsson, bitr överledare, Sivert Engdahl, Weiky Wänerskär.
Ledare
Tore Jansson, badminton, Kjell Gunnå och Gunnar Augustsson, Couillermo Navarro, basket, Leif och Mikael Kroon, handboll, Stig Johansson, skytte, Johnny Schelander, tennis, Sven Holmberg, volleyboll, Kjell Törnblom, simning, Arne Lundquist, fri idrott.
Badminton
Yngve Ingvarsson,
Jan Ågren, brons herrdubbel
Basket
herrar silver: Robert Hermansson, Peter Masko, Lennart Jacobsson, Henryk Zwolinski, Robert Hummelvik, Johan Stenberg, Hans Rimberg, Thomas Björkstrand, Christian Boklund, Adam Racki.
damer silver: Liene Strante, Lena Lundh, Åsa Wahlström, Camilla Lindahl, Lena Rydén, Helena Johansson, Karina Laitinen, Ulla Johansson, Anna Olofsson.
Handboll, silver: Rolf Nilsson, Jan-Erik Söderberg, Anders Björk, Jan-Åke Olofsson, Kennert Widell, Stefan Rubin, Lennart Göransson, Lorentz Johansson, Carl Rasmussen, Hjalmar Laitinen, Lars-Åke Larsson.
Skytte
Lars Peterson, silver frigevär 3x40 skott 1 101 p

1989 Christchurch

Överledning
Sivert Engdahl, överledare, Leif Sträng, bitr överledare, Weiky Wänerskär, ekonomi, Arne Lundquist, information, Conny Bååth, idrottskonsulent, Maria Hermansson,PR/Information.
Ledare: Stig Johansson, skytte, Christer Roos, fri idrott, Leif och Mikael Kroon, handboll, Anders Olsson och Kjell Gunnå, basket, Kjell Törnblom, simning, Johnny Schelander, tennis, Daniel Slottenberg, Christer Englund, Jan Carlsson, alla fotboll, Tore Jansson, badminton.
Badminton
Janne Ågren, brons singel
Basket
herrar, silver: Robert Hummelvik, Mikael Söderllind, Thomas Björkstrand, Stefan Weitman, Hans Rimberg, Anders Nilsson, Joel Bäckström, Adam Racki, Hgenryk Zwolinski.
Basket
damer, silver: Åsa Wahlström, Ulla Johansson, Anna Olofsson, Karina La -+-itinen, Ewa Dobiecka, Annicka Flyckt, Therese Johansson, Lotta Briggert, Camilla Lindahl, Helena Rimberg.
Fri idrott
Mikael Roos, guld 400 m häck
Handboll
herrar, guld
Lars-Åke Åkesson, Lennart Göransson, Stefan Rubin, Jonny Persson, Stefan Pettersson, Lorentz Johansson, Jonny Gustavsson, Lennart Jakobsson, Jan-Erik Söderberg, Carl Rasmussen, Anders Björck.
Skytte
Lars Peterson, guld korthåll 50 m 60 skott liggande,korthåll 3 x 40 m, luftgevär 10 m


1993 Sofia

Överledning: Per-Thomas Örlegård, överledare, Sivert Engdahl, biträdande överledare, Stig Kjellberg, transport, Johnny Slotts, ekonomi, Kjell Gunnå, förbundssekreterare, Urban Mesch, idrottskonsulent.
Ledare:
Björn Sundqvist, badminton, Gunnar Augustsson och Christian Boklund, basket, Ulla Johansson, basket, Christer Roos, fri idrott, Carl Rasmussen och Jerker Lindgren, handboll, Björn Domegård och Niclas Olofsson, simning, Stig Johansson, skytte, Johnny Schelander, tennis.
Badminton
Janne Ågren, brons mixed
Marie Karlsson, brons singel, mixed
Lena Slotts
Basket
herrar silver: Kenneth Lundh, Joel Bäckström, Tomislav Madunic, Patrik Nordell, Henrik Nordell, Bülent Yalcin, Robert Hummelvik, Novica Matic, Mikael Söderlind,Stefan Weitman, Hans Rimberg.
Fri idrott
Katrin Svensson, brons längd, 100 m häck
Skytte
Lars Peterson, guld korthåll 3 x 40 skott p, luftgevär 10 m, silver lag luftgevär, brons lag korthåll 60 skott liggande, lag 3 x 40 m skott.
Lars-Gunnar Möllefors, silver lag luftgevär, brons lag korthåll 60 skott, lag 3 x 40 m skott
Tomas Hedberg, silver lag luftgevär, brons lag korthåll 60 skott, lag 3 x 40 m skott


1997 Köpenhamn

Överledning: Per-Thomas Örlegård, överledare, Eva Norberg, bitr överledare, Urban Mesch, information, Hans Rimberg, ekonomi.
Ledare
Lars Larsson, badminton, Christian Boklund, Anders Olsson, basket, Kent Johansson, Per-Olof Olofsson, bowling, Christer Roos, fri idrott, Göran Högberg, orientering, Hauke Hagedorn och Niclas Olofsson simning, Stig Johansson, skytte, Johnny Schelander, tennis.
Basket
damer, silver: Therese Gerdsdorff, Ausa Wahlström, Johanna Karmgård, Cecilia Ferm, Elisabet Farkas, Camilla Lindahl, Therese Rollvén, Touria Ouahid, Hanna Sejlitz.
Basket
herrar, brons: Bülent Yalcin, Jerker Torstensson, Stefan Weitman, Henrik Nordell, Robert Hummelvik, Kenneth Lundh, Joel Bäckström, Mikael Söderlind, Mattias Lundgren.
Bowling
Eva Ulfsparre, guld tre-manna-lag
Inga Persson, guld master
Annelie Karlsson, guld tre-mannalag
Siw Andreasson, guld tre-mannalag
Christer Lindsjö, guld fem-mannalag p, silver tre-mannalag
Anders Ellene, guld singel, fem-mannalag, silver två-mannalag, tre-mannalag
Anders Nordell, guld fem-mannalag, silver två-mannalag, tre-mannalag, master
Lennart Hilmersson, guld fem-mannalag, brons master
Leif Sträng, guld fem-mannalag
Krister Karlsson, guld fem-mannalag
Fri idrott
Katrin Svensson, guld längd, silver 100 m häck
Fredrik Roos, silver stav
Orientering
Ann-Marie Strömsten, guld sprint, silver klassisk, brons budkavle
Marie-Louise Högberg, brons budkavle
Karina Johansson, brons budkavle
Curt Ljungberg, guld budkavle
Torbjörn Svenningsson, guld klassisk, budkavle, brons sprint
Jonny Bergh, guld budkavle
Skytte
Lars Peterson, guld korthåll 3 x 40 skott, luftgevär 10 m


2001 Rom

Överledning
Överledare: Lars Larsson, biträdande överledare Jonny Gustavsson, Urban Mesch.
Informations- och talangansvarig: Joachim Sundström Ekonomi/administration: Hans Rimberg
Tävlingsansvarig/CISS-delegat: Sivert Engdahl CISS-delegat/ordförande: Arne Lundquist
Ledare: Gunnar Augustsson, Håkan Lagerkvist, bowling, Christian Boklund, Ulrika Wahlström, basket, Niclas Olofsson, Anna Andersson, simning, Kent Ljungberg, orientering, Bertil Bukowinski, skytte, Tommy Hansson,bordtennis.
Basket, damer, silver: Jenny Ingvarsson, Elisabeth Farkas, Cecilia Ferm, Johanna Karmgård, Sara Jernewall, Selin Kabatas, Touria Ouahid, Hanna Sejlitz, Therese Rollvén, Ausa Wahlström.
Bowling
Eva Ulfsparre, brons singelmaster, tvåmannalag
Annelie Karlsson, brons tvåmannalag
Anders Nordell, brons singelklassen, tvåmannalag
Lennart Hilmersson, tvåmannalag
Orientering
Torbjörn Svenningsson, silver klassisk distans, budkavle, brons sprint
Jonny Bergh, silver budkavle
Curt Ljungberg, silver budkavle
Skytte
Lars Peterson, guld i knä-stå-liggande , silver 10 m gevär, 60 skott
Fri idrott:
Katrin Svensson, silver längd


2005 Melbourne

Central ledning, inbjudna
Arne Lundquist, Calle Rasmussen, Sivert Engdahl, Urban Mesch, Hans Rimberg, Tore Mesch
Massörer: Dan Andersson, Bruno Zetterström
Media: Arne Forsell, Sten Sundberg
Supporter kommittén: Lena Rydén, Jenny Ingvarsson.
Badminton
Yngve Ingvarsson, ledare/tränare, Thomas Ingvarsson, Teddie Sundqvist, Magnus Ryttervik
Basket,damer, silver
Christian Boklund, ledare, Johanna Axelsson,tränare, Johanna Karmgård, Therese Rollvén, Ausa Wahlström, Isabella Tirnovan, Cecilia Ferm, Sara Jernewall, Hanna Sejlitz, Touri Ouahid-Boren.
Bordtennis
Edith Steiner, ledare, Alexander Bonté.
Bowling
Guld i tremannalag/damer: Ann-Charlotte Dahlberg, Eva Ulfsparre, Annelie Karlsson
Silver tremannalag/herrar: Ulf Andersson, Anders Nordell, Kent Johansson
Silver stegfinal, damer: A C Dahlberg
Brons femmannalag/damer: A C Dahlberg, Eva Ulfsparre, Annelie Karlsson,Marie Eriksson, Vera Sträng.
Brons stegfinal,herrar Anders Nordell
Leif Sträng,ledare, Lennart Hilmersson, Anders Nordell, Krister Karlsson, Kent Johansson, Ulf Andersson, Owe Persson, Annelie Karlsson, Ann-Charlotte Dahlberg, Vera Sträng, Eva Ulfsparre, Marie Eriksson.
Fri idrott
Guld maraton Ulrika Janemon
Pol Money,ledare, Katrin Svensson, Ulrika Janemon
Orientering
Silver,budkavle: Curt Ljungberg, Lars Hagstedt, Torbjörn Svenningsson
Brons, klassisk distans: Torbjörn Svenningsson
Carl-Erik Sjöberg, ledare/aktiv, Torbjörn Svenningsson, Lars Hagstedt, Curt Ljungberg
Simning
Guld Alexandra Polivanchuk, 50 och 100 m fjäril
Silver Pernilla Kile, 50 m fjäril
Brons Lagkapp 4x100 Pernilla Kile, Jenny Mauritzson, Alexandra och Anna Polivanchuk.
Pernilla Kile, 50 m fritt, Anna Polivanchuk 50 och 100 m rygg
Per Söderberg,tränare, Pernilla Kile, Jessica Mauritzson, Madeleine Eriksson, Ellinor Westerlund, Anna Polivanchuk, Alexandra Polivanchuk, Alexander Weinhagen
Sportskytte
Lars S Petersson/ledare, Fredrik Lundgren, Jimmy Levin, Maria Levin

2009 Taipei
Sverige tog 10 medaljer och hamnade på 10:e plats i medaljligan.
5 guld:
Ulrika Nilsson, maraton
Anna Polivanchuk,simning 100 m och 200 m rygg
Pernilla Kilé, simning 50 m fjäril
Damlandslaget i basket (Johanna Karmgård, Cecilia Ferm, Sofia Lindevall, Jiin Najar, Touria Ouahid-Boren, Therese Rollvén, Hanna Sejlitz, Larissa Strante Worseck och Ausa Wahlström.)
2 silver:
Alexandra Polivanchuk, simning 100 m fjäril
Anna Polivanchuk, simning 50 m rygg
3 brons:
Tremannalaget i bowling herrar (Peter Johansson, Fredric Flink och Anton Elofsson)
Femmannalaget i bowling herrar (Emil Dahlström, Anders Nordell, Fredric Flink, Peter Johansson och Anton Elofsson)
Femmannalaget i bowling damer (Ann-Charlotte Dahlberg, Annelie Karlsson, Eva Ulfsparre, Vera Sträng, Lena Lundh och Marita Sundell)

2013 Sofia
Stab: Arne Lundquist, Carl Rasmussen, Joachim Sundström, Kristian Obbarius, Christer Hovergren
Aktiva: Tommy Hammarström,  cykel, Alexandra Polivanchuk, simning, Otto Kingstedt,  friidrott Ann-Charlotte Dahlberg, Ann-Louise Lindström, Eva Ulfsparre, Annelie Karlsson, Pierre Wilhelmsson, Anders Nordell, Anton Elofsson, Fredric Flink, alla bowling,  Theodor Thor, friidrott och Sebastian Frid-Rosenhed, bordtennis.
Ledare: Patrik Thalin, bordtennis, Lars-Erik Carlsson,  Jessica Magnhammar och Maths Blyh, bowling, Torsten Hammarström, cykel,  Martin Törnblom, simning, Anders Kingstedt,  Alenka Horvat och Arto Thor, friidrott.
Massörer: Bruno Zetterström och Dan Andersson.
Representanter från förbundsstyrelsen: Thomas Ljungberg och Siw Andreasson
Fanbärare vid invigningen: Eva Ulfsparre



Uppdaterad: 2016-10-21 10:17
Skribent: Förbundskansliet


Idrottslyftet

SDI Ungdom

Tecken inom idrott





SDI:s 100 årshemsida

Postadress:
Svenska Dövidrottsförbundet
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Besöksadress:
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info